Ovčí vlna a výrobky

 
Ovčí vlna se pro mne stala na nějakou dobu stěžejním materiálem. Jak jsem již popsala v úvodu svých stránek dala jsem se na kompletní zracování vlny z mých vlastních oveček.  Chovám si doma vlastní ovečky plemene Romney Marsh, které mají kožíšek opravdu luxusní. Jednou ročně nechám naše holky ostříhat a vlnu dále zpracovávám. Z nedostatku času si vlnu vyprat a vyčesat nechávám jednou moc šikovnou paní. No a potom už zasednu ke svému kolovrátku a začnu z načechrané vlny spřádat nitku a z nitek poté klubíčka, ze kterých díky mým rukám a háčku vznikají mé další výtvory, na které se můžete podívat v sekci háčkovaná tvorba.
 
Ovčí vlna a její vlastnosti
 
Je to úžasný přírodní materiál, který oplývá řadou vynikajících vlastnotí. Patří k jednomu z nejstarších materiálů. Základní stavební látkou ovčí vlny je keratin, což je nerozpustná bílkovina, kteřá tvoří například i naše vlasy a nehty a hojně se využívá také v kosmetickém průmysu. Díky tomu že se keratin skládá z velkého množství přes sebe se překrývajících šupinek tvoří tak neproniknutelnou izolační hráz a proto ovčí vlna získává tu vlastnost, že chrání jak před chladem, ale i před teplem přicházejícícm z vnějška.  Další vlastností vlny je schopnost pohlcovat vodu až do 50% své hmotnosti a přitom zůstává na omak suchá. Tato vlastnost dělá oblečení z ovčí vlny prodyšné a odvádějící vlkost od těla ven a naopak neprospustit k tělu. Pro srovnání, bavlna pohlcuje vodu jen do 8% své hmotnosti a syntetické vlákno jen do 3%. Nutno také podotknout že ovčí vlna je přírodní duté vlákno, proto bychom našli mnoho dalších vlastností, které jí dodávají jedinečnost.
 
Využití ovčí vlny
 
Pro  své unikátní, výše zmíněné vlastnosti má i široké spektrum využití. Krom toho, že se používá v oděvnictví, používá se čím dál častěji takvé ve stavebnictví a to jako izolační materiál, zejména do srubových a roubených obvodových stěn. Jednak jak jsme již zmínili má skvělé izolační vlastnosti, ale také si zachovává trvale pružnost, což je vhodné zejména při použití v hůře dostupných místech. 
Vlna se také používá jako akustická izolace . Jelikož je tvořena bilkovinným vláknem, netvoří živnou půdu pro plísně, tudíž nemusí být nijak chráněna právě proti plísním, tudíž je považována také jako hypoalergenní. Snese také velmi vysoké teploty a výrobky z ní jsou vhodné například jako podložky pod velmi horké nádobí, čímž chrání povrch pracovní plochy před nežádoucím horkem.
 
Ovčí vlna je  vlastně nejideálnější materiál..tudíž hurá k ovečkám. :-)

Fotogalerie: Výrobky z ovčí vlny a s ovčí vlnou